Téma týdneTéma týdne
Co znamená, že mám být solí?

“Vy jste sůl země.” (Mt 5,13)

4. 2. 2023, MJ

Když mi Ježíš říká, že mám být solí, logicky mě mohou napadat otázky:  Čím můžu ovlivnit svoje okolí? Jak zlepšit svět kolem sebe? Jak mám osolit svojí rodinu a svůj pracovní kolektiv? Mám přinášet důraz na sociální hodnoty, mám reprezentovat lásku a pochopení, nebo možná soucit a empatii? Mám být držákem morálních hodnot nebo strážcem kulturního dědictví?

Možná. Jistě. Velmi správně. Ale...

Chtěl bych zdůraznit ještě jiné dva úkoly, které ze zadání být solí vyplývají:

První úkol: Sůl nemůže pohltit celý pokrm. Nebyl by pak vůbec k jídlu. Mám-li být solí, znamená to tedy, že ani já nemám pohltit všechno. Nemusím se ke všemu přimotat a být všude a všechny pozdravit a všechny navštívit a všem pomoct a všechny zachránit. Nemůžu pohltit svět sám sebou. Nedalo by se v něm pak žít.

Druhý úkol: Ačkoliv je sůl skvělá, nedokáže osladit čaj nebo opepřit steaky. Mám-li být solí, znamená to tedy, že ani já nemám dokázat všechno. A že to je v pořádku. Je v pořádku, že něco mi jde a něco jiného zase ne, je v pořádku, že zatímco jiný umí být velmi empatický, já spíš pomáhám v praktických věcech. Je v pořádku, že nejsem sůl i cukr najednou.

Zkrátka, jestliže budu ve světě solí,
znamená to, že nezvládnu všechno
a neobsáhnu všechno.
A bude to tak dobře.
A možná, že právě tím nejlépe
ovlivním své okolí
a právě tím změním
svět k lepšímu.

Tuto službu poskytuje www.vira.cz.Menu
Kontakt

Farář: P. Michal Šálek

E-mail: fatlumacov@ado.cz

Soukromý mobil:
731 621 228

Farní mobil:
733 741 865

 

Webmaster: Ing. Jan Špaček: admin@farnost-tlumacov.cz | Titulní stránka | WebMail | Tisk | Nahoru