Památky

Kostel

V samém středu obce Tlumačov se je situován středověký kostel, který je dokladován již v roce 1373 (1407) a dnes je kulturní památkou. V roce 1862 dovezl farář Steiniger ostatky Sv. Martina.

Stavebně je kostel 23,48m dlouhý, 9,54m široký, 5,96m vysoký – se střechou 11,72m a věž postavená v roce 1585 stavitelem Šimonem Vlachem z Kroměžíže má výšku 21m. Nejstarší část kostela je presbytář s gotickou klenbou a dvěma románskými okny. Zajímavostí je náhrobní kámen Rudolfa Purkrabího z Donína s datováním 1610. Na západní straně presbytáře otvírá veliký románský oblouk prostor do chrámové lodi, která je prosvětlena dvěma velkými okny z každé boční strany chrámové lodě. V pozadí na dvou mohutných kamenných pilířích a klenbě spočívá chór se zděným zábradlím. Ze západní straně lodě přiléhá mohutná čtyhranná věž, kterou nechala vystavět Kunata z Vrchlabí. Hlavní vstup do kostela přes přízemí věže tvoří vzácný románský portál. Nové dvěře nechal roku 1894 vyrobit Antonín Procházka.

Na věži jsou vidět pozůstatky slunečních hodin později nahrazení ciferníkovým strojkem, okna jsou gotická, avšak doplněná o velké renesanční oblouky. Věž je zakončena pyramidovou střechou s křížem. Kostel se severní strany doplňuje sakristie. Kostel byl součástí areálu opěvněné tvrze, kterou dnes lehce přiznává nepatrné návrší.

Výpis z knihy „Tlumačov, popis dějepisný,..“ od Dr.Ignáce Horníčka vydanou 1927 ve Vyškově provedl Pavel Oliviéro Král.

Více informací o tlumačovském kostele se dozvíte na webu Národního památkového ústavu ZDE.

Fara

Informace budou časem dodány.

Křížky, kapličky, Boží muka

Drobné náboženské objekty:

• kříž na Slivotíně
  • kříž u pálenice ke Kurovicím
  • socha Sv. Josefa ochránce
  • kříž pruskorakouských vojáků
  • kaple u rozcestí na Kurovice
  • kříž na hřbitově
  • sousoší u kostela, sakristie
  • kříž před kostelem
  • socha Panny Marie na náměstí
  • kříž blahoslaveného Karla I.
  • kříž Sv.Jan a Pavel, u cesty k Machové
  • kříž dřevěný u zahradnictví k Otrokovicím

Kulturní památky - drobné objekty:

• sloup Sv.Trojice nad cementárnou
  • kaplička sv.Rodiny u kostela
  • socha sv.Nepomucký na návsi
  • kříž u Hřebčína

Objekty ztracené:

• Kovový kříž u kostela (sakristie)
  • obrázky u Kurovic
  • obrázek na Ořechu
  • kříž pod Hoštínkem (u hájku)